SELECT DISTINCT A.department_id,A.department_name FROM departments A INNER JOIN photo_album C ON A.department_id=C.photo_album_department_id WHERE A.department_status='Y' AND A.division_id='' ORDER BY A.department_name ASC

Achievements

Student’s Achievements 2014 - 15

Name of the faculty/Student

National/ International

Name of the award/ Recognition

Faculty/Students/ Doctoral / post doctoral fellows

School of Law - Team

National

Runners Up At 2nd Mats National Moot Court Competition, 2014

Student

School of Law - Team

National

Winners At 1st K.G.Kannibaran National Moot Court Competition, 2014

Student

School of Law - Team

National

Best Memorial At 1st K.G.Kannibaran National Moot Court Competition, 2014

Student

School of Law - Team

National

Winners at Lexomnia National Moot Court Competition, 2014

Student

School of Law - Team

National

Winners at Justa Causa National Moot Court Competition, 2015

Student

School of Law - Team

National

Winners at 3rd Advocate Ramjethmalani Criminal Law Moot, 2015

Student

School of Law - Team

International

Winners 2nd Runners Up, 8th Frankfurt Investment Arbitration International Moot Court Competition, India Qualifying Rounds, 2015

Student

School of Law - Team

National

Winners at 10th Glc, Trivandrum National Moot Court Competition, 2015

Student

School of Law - Team

National

First Runners Up at 10th Balaji Law College Moot, 2015

Student

School of Law - Team

National

Best Speaker 4th Shastra National Moot Court Competition, 2015

Student

School of Law - Team

International

Runners Up at 2nd K.S.L.U International Moot, 2015        

Student

School of Law - Team

National

Winners at 8th Amity Lucknow National Moot Court Competition, 2015

Student

School of Law - Team

National

Best Speaker, 8th Amity Lucknow National Moot Court Competition, 2015

Student

School of Law - Team

National

Winners at 3rd Jus Amicus National Moot Court Competition, 2015

Semi-Finalist      And Best Appellant Memorial at 8th National Law School International Arbitration Moot 

Student

School of Law - Team

National

Winners at INVICTA

Student

School of Law - Team

National

Winners at SPIRITUS

Student

School of Law - Team

National

Winners at the Pondicherry Cultural Fest

Student

Student’s Achievements 2015 - 16

Sl No.

Student Achievers

Event

Award

  1.  

Vikhyat Oberoi, Bhagirath Ashiya, Abhishek Patil MedhaGhatge

'The National Law School Arbitration Moot', NLSIU Bangalore

Best Memorial Award

  1.  

Pallavi Daryani

Sushmita R

All India Moot Court Competition hosted by Institute of Company Secretaries of India

Winners, Best Speaker and awarded Second Best Corporate Lawyer.

  1.  

Prashanth Nadaraj, Gaurav Ramakrishna, Anwesha Dutta

Surana and Surana International Technology IP Moot

3rd Best team, Spirit of Surana Award

  1.  

Mahamaya Chatterjee, Abhishek Murthy, Aswin Kumar, Darshana Gupta

11th Surana Trial Advocacy Moot Court Competition, NUALS, Kochi

4th Best Memorial award, best speaker and 3rd Best Advocate Award

  1.  

Bhagirath, Sangeetha

Vikhyat Oberoi 

GNLU Securities Law Moot Court Competition.

Winners

  1.  

Devesh Saxena

Sheetal S

3rd annual Adv. B. P. Apte Memorial Mock Trial and Judgment Writing Competition

Winners

  1.  

Vineetha Stephen, 

Tanvi Pillai, Megha Nambiar

School of Law, Sastra University's, TarkaSastra National Moot Court Competition 2015

Runners Up

  1.  

Kalrav Mehrotra

Shruthi Rao, Krutika Khare

IMS Unison University 3rd National Moot Court competition 2015

Runners Up 

Best Memorial Award.

  1.  

Shashank Atreya, Samyuktha Patil Sachin Chandrahasa

22nd M.C Chagla Memorial National Moot Court Competition 2015

Runners Up 

  1.  

Madhav Kashyap, Marsha Goveas

Spruha Kulhalli, Neeraj Sastry

Pravin Gandhi's 6th Nyayavalokan Trail Advocacy and Judgment Writing Competition

Runners Up

 

  1.  

Satyam Rathore

Krutika Khare

North Cap University's Client Counseling Competition, Gurgaon

Runners Up 

  1.  

Sonal Bhargava, Amit Maurya

Ronit Lal Sarangi

4thNLIU-INADR International Mediation Tournament, Bhopal

3rd Best Advocate Client Team, 4th Best Mediation Team,

2nd Best Mediator,

10th Best Client Counsel Pair

  1.  

Mayur Bhanuhas

National Shooting Championship

Gold Medal

  1.  

Mohit BM, Sajal Awasthi 

Mallikarjun Khare

3rd All India Law School Meet, Bhubaneswar, Orissa

Runners Up 

Best Speaker 

  1.  

Kruthika.R, Rashmi, Ramesh and Aditya Mitra

Eighth Justice Hidayatullah Memorial National Moot Court Competition, Raipur

Winners

  1.  

Aashima Panikar, Paramita Banerjee, Rouble Sorkkar

4th RMLNLU- SCC Online International Media Law Moot Court Competition

Runners

Best Speaker 

  1.  

Aishwarya Todalbagi, Shashir Ramnath

AdvRamjethmalani National Client Counseling Competition, SLS, Pune

Winners

  1.  

Anirudh R S, Harshith Balakrishna

AdvRamjethmalani Legal Quiz

Winners

  1.  

Sanjana Rao, Tejas Shetty, Surya Kiran

IILS, Siliguris's SAARC Moot Court, Siliguri

Winners

  1.  

Sushmitha  Ravi, Kushal Rohira, Megha Nambiar

AdvRamjethmalani National Arbitration Moot Competition, Pune

Winners

Best Speaker 

  1.  

Akanksha Maria Paul, Aarthi S Manjari Rammohan

Alliance National Moot Court Competition

Best Memorial Award, Best Student Advocate

  1.  

Arjun Ajay, Nidhi Patil

Yasha Banthia 

2nd DhawaniManocha Memorial Moot Court Competition, Punjab

Runners Up 

  1.  

Amit Maurya, Sonal Bhargava

Vyshak PN

1st VITSOL Moot Court Competition on International Law

Winners

Best Memorial award

  1.  

Aiyshwarya Mahadev Ajay Kadkol, Parinita Kare, Andrew Chakraborty, Gaurav Majumdar, Neelapravo Dasgupta, Abhay Simha

Mount Carmel College Model United Nations Conference

Best Delegation

  1.  

Abhraham Abel, Tawonga E Dowa, Abhishek Anand, Sadhak Sharma, Rahul Thomas, Varun Sabharwal, Gaurav Majumdar, Sarthak Roy, Neelapravo Dasgupta and Ajay Kadkol

CUFEMUN

Best Delegation

  1.  

SLCU Sports Team

SPIRITUS at NLSIU, Bengaluru

Runners up

  1.  

SLCU Sports Team

INVICTA, NUJS Sports Fest, Kolkata

Overall Champions

  1.  

Aroop Das, Devesh Saxena, Sheetal S

NLIU’s Justice R K Tankha Memorial International Moot Court Competition

Best Memorial Award

  1.  

Rachit Francis, Himanshi Thakur, Keerthana

Amity International Moot Court

Runners Up

  1.  

Niranjan Bhat, Kunal Naik, Adit Shah

1st Annual Rationibus Jure National Moot court Competition

Runner Up, Second Best Memorial Award

  1.  

Anurag Singh, Pavithra M, Nikita Swamy

M S Ramaiah Memorial National Moot Court Competition

Winners

  1.  

Ayush Garg, Anshuman Singh and Akash Tandon

ARMONIA Moot Court Competition 2016

 

  1.  

Niranjan Bhat, Kunal Naik and Adit Shah

1st annual Rationibus Jure National Moot Court Competition

2nd Best Memo